DUVARDAN DUVARA HALI

Kullanılan yüzü tekstil materyalinden meydana gelen ve genelinde döşemenin kaplanması amacıyla kullanılan malzemedir. Tekstil döşeme kaplamalarının en çok tercih edileni halılardır.

Halılar, TS 5627'de yapılanma göre iki grupta sınıflandırılmıştır:

halı döşeme istanbul Yüzeyi havlı dokunmuş halı.

 

Bunun dış

nda daha genel olarak el işi halılar ve makine halıları diye de sınıflandırılmaktadır. Günümüzde makine halıları daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Makine halılarının kullanım alanları, konutlar dışında, oteller, restoranlar, ofisler vb. toplu yaşam alanlarıdır. El işi halılar ise daha çok konutlarda kullanılmaktadır. Makine halıları genellikle 4 m genişlikte ve sürekli bant halinde üretildiği için, herhangi büyüklükteki bir zemine, ek yerleri belli olmayacak bir şekilde dikilerek ya da ek yerlerinin altları döşemeye yapıştırılarak uygulanabilir. Bu halılar düz ya da istenen desende saf yün, polyester, polietil ya da yün karıştırılmış polyester olarak üretilmektedir. Hav yüksekliği (halının lif kısmının yüksekliği) 8-13 mm olabilmekte ve alt yüzleri jüt kanaviçe, köpük, kauçuk ya da jüt kanaviçe altına polimer emülsiyon sürülerek oluşturulmaktadır.

Halı kaplamaların altı kauçuk tabanlı olanları, özellikle darbe sesi üretmediği için darbe sesi istenmeyen yerlerde kullanılır. Tamamen polyester ya da benzer şekilde yapay elyafla üretilmiş olanlar statik elektriği halı altındaki döşeme altlığına geçirmediği için üzerinde dolaşanlarda statik elektrik birikimine neden olmaktadır. Genelde bu tür halıların temizlenmelerindeki güçlüğün, hav yüksekliğinin artmasıyla artığı bilinmeli ve hijyenin önem kazandığı mahallerde kullanılmasının sakıncalı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Makine halıları uzun tüylü (havlı) ve kısa tüylü (havlı) olarak iki tipte üretilmektedir. Uzun tüylü halılar daha dayanıklıdır. Bu yüzde bu halılar konutlardan ziyade, daha çok insanın yaşadığı mekanlarda kullanılır. Halıların uzun süre kullanılması için bazı etkenlerden korunması gerekmektedir. Kirlenme, elyaf dökülmesi, tüy yatması, lekelenme, sigara yanıkları halının görünümünü yitirmesindeki başlıca etkenlerdir.

HALI ZEMİN KAPLAMA MALZEMELERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

halı döşeme malzemeleri Halıların akustik yalıtımı yüksektir. Darbe ve konuşma sesini absorbe ederek yankılanmayı engeller.

halı döşeme nasıl yapılır Üzerine basıldığında, yüksek yaylanma özelliğinden konfor hissi verir.

halı kaplama birim fiyat Halıların yanmaya karşı dirençli olması ve yanık izi bırakmaması istenir. Yün haklar, içerdiği yün elyaftan dolayı doğal olarak sigara yanıklarına karşı dirençlidir.

halı kaplama firmaları Halıda, sürtünmeden dolayı oluşan statik elektriklenmenin düşük olması gerekir.

halı kaplama fiyat Üzerine konulan ağır eşyalar kaldırıldığında, eşya izlerinin kısa sürede kaybolması istenir.

halı kaplama fiyatı Yürüme kolaylığı sağlar. Bir halı üzerinde yürüyen bir insan tarafından hissedilen, halının üzerinde yürünürken meydana gelen kinetik enerjiyi azaltma özelliğidir.

halı kaplama fiyatları Işık, su, temizleme reaktifleri gibi muhtelif etkenlere karşı rengini muhafaza etme özelliğine sahip olmalıdır.

Diğer döşeme kaplamaları gibi, halı seçiminde de dikkat edilecek hususların başında seçilecek ürünün kullanım amacına uygunluğu gelmektedir. Bugün yapı teknolojisindeki ilerlemeler sonucunda ev ve işyeri gibi değişik kullanım amaçlarına uygun yeterlilikte, değişik kalite ve renklerde çok değişik halılar üretilmektedir.

HALI KAPLAMASI NASIL YAPILIR

Halılar çeşitli şekillerde yere monte edilir. TS 5627'de bunun için dört yöntem açıklanmıştır:

halı kaplama fiyatları istanbul Germe metodu ile döşeme

halı kaplama m2 fiyatı Tamamen yapıştırma ile döşeme

halı kaplama metrekare fiyatları Kısmen yapıştırma ile döşeme

halı kaplama modelleri Serbest döşeme

Halıların uygulanacağı yüzeyin kuru, düzgün, çatlaksız ve tozsuz olması gerekir. Her tür şap, düzgün yüzeyli betonarme döşeme ve karo kaplamalar bu halılara altlık olabilir. Yürümede daha fazla esneklik sağlamak, ısı ve ses yalıtımını artırmak için bu tür halıların altına keçe serilmesi tavsiye olunur.

Bir halının normal kullanım ömrü boyunca yeni gibi kalmasını sağlamanın dört önemli koşulu vardır :

halı kaplama nasıl yapılır Uygun hali kalitesinin doğru seçimi.

halı kaplama örtüsü Halının usulüne uygun bir şekilde döşenmesinin sağlanması.

halı kaplama pendik Kirlenmenin olanak ölçüsünde önlenmesi.

halı kaplama uygulaması Düzenli ve uygun bir temizleme yönteminin seçilmesi.

 

HALI TEMİZLİK VE BAKIMI

Kırıntı ve döküntülerin halıya zarar vermemesi için günlük temizlik yapılmalıdır. Kırıntı ve döküntüler liflere ve halının tabanına zarar vereceğinden bu tür maddeler vakumlama ile her gün temizlenmelidir.

 

HALI KAPLAMA FİYATLARI

Halı kaplama fiyatları kullanılacak malzemenin ve uygulama yapılacak mekanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Halı kaplama fiyatı almak için ücretsiz keşif formumuzu doldurabilir ya da 0212 656 12 65  numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz en kısa sürede size ulaşarak ücretsiz keşif randevu işlemlerinizi gerçekleştirecektir.

 

ÖRNEK ÜRÜNLER

Aşağıdaki ürünler örnek olarak verilmiştir. Ürün sayfamızı ziyaret ederek tüm renk ve modelleri daha yakından tanıyıp, size en uygun olan ürünü seçebilirsiniz.

DEVAMINI OKU ...
Ürünlerimiz Ve Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın!